Holarktikas zooģeogrāfiskā virsapgabala apraksts
Ziemeļu puslodes zooģeogrāfiskie apgabali Nearktika un Palearktika aizņem Ziemeļamerikas un Eirāzijas mēreno un arktisko reģionu. Abus apgabalus apvieno Holarktikas virsapgabals, kas parādīts muzeja ekspozīcijā. Raksturīgi ainavu tipi – tundra, taiga, jauktie un lapu koku meži, meža stepes, stepes (prērijas), pustuksneši, tuksneši un kalni.
Ziemeļamerikas un Eirāzijas kontinenti vairākos ģeoloģiskajos periodos bijuši savienoti. Šajā laikā dzīvnieku kustībai starp tiem nebija nopietnu dabisku šķēršļu. Daudzas arktisko un mēreno reģionu dzīvnieku sugas un ģintis mūsdienās sastopamas abos apgabalos.
Ledus laikmeti iznīcināja gandrīz visas ienākušās Ziemeļamerikas un Eirāzijas subtropisko un tropisko reģionu dzīvnieku sugas. Ledājiem atkāpjoties, Nearktikas dienvidu reģionus ieņēma no Dienvidamerikas, bet Eirāzijas dienvidus – no Āfrikas un Indomalajas apgabala ienākušās tropiskās sugas. Tādēļ Holarktikā ir maz endēmu dzimtu un kārtu.
Palearktikā kopā konstatētas aptuveni 1160 zīdītājdzīvnieku sugu, Nearktikā – gandrīz 700 sugu.
Dzīvniekus apdraud biotopu platību samazināšanās un sadrumstalotība cilvēka saimnieciskās darbības rezultātā, arī malumedniecība.