Lidvāvere

Pteromys volans

Grauzēju kārta Rodentia
Vāveru dzimta Sciuridae

Pavasarī ēd ziedputekšņu spurdzes – tādēļ šajā periodā spiras ir dzeltenas.
Vasarā – koku lapas, jaunos dzinumus un sēklas.
Ziemā pamatbarība ir bērzu un alkšņu jaunie dzinumi un pumpuri, kā arī skujkoku pumpuri, skujas un čiekuri. Ziemā veido barības rezerves.

Apdzīvo mežus, kur kopā ar eglēm aug lapu koki, it īpaši vecas vai vidēji vecas apses. Tipisks dobumu dzīvnieks, kas mēdz apmesties apsēs, kuru samērā mīkstajā koksnē bieži atrodami dabīgi vai dzeņu kalti dobumi. Tajos no ķērpjiem, vilnas un sūnām lidvāveres ierīko lodveida midzeņus. Savukārt egles lidvāverēm nepieciešamas kā aizsegs, slēpjoties no dabiskajiem ienaidniekiem – pūcēm un meža caunām. Vislabprātāk lidvāveres izmanto tos apšu dobumus, kuru ieeju piesedz egļu zari.
Lidvāvere ir aktīva krēslas stundās un naktī, tādēļ to novērot izdodas reti.
Veikli kāpelē pa kokiem, bet no koka uz koku planē 3040 m attālumā. Dzīvo pāros.
Uzturas vienā vietā, aptuveni 50–60 m rādiusā ap midzeni. Reti barību meklē tālāk no midzeņa. Pat starp kokiem tās parasti planē pa vienu un to pašu maršrutu. Sākotnēji maršruts tiek kārtīgi pieslīpēts, lai briesmu gadījumā to veiktu automātiski, ātri izzūdot no plēsēju redzesloka.
Dzīves ilgums 10–13 gadi.
Vienu vai divas reizes gadā dzimst 2–4 mazuļi.

Gar ķermeņa sāniem stiepjas ar vilnu klāta lidplēve. Planējot  aste ir stabilizators un stūre. Nolaidusies uz koka stumbra, lidvāvere uzreiz aizskrien stumbram pretējā pusē, lai paslēptos no ienaidniekiem. Pa zemi pārvietojas reti, ar 2025 cm gariem lēcieniem.

Pirms simts gadiem lidvāveres dzīvojušas visā Latvijas teritorijā. 20. gs. beigās daži dzīvnieki novēroti valsts ziemeļaustrumu daļā. Latvija ir sugas izplatības dienvidrietumu robeža.
Pēdējā zināmā lidvāveres dzīvesvieta atrodas dabas liegumā Gruzdovas mežos Balvu rajonā.
Lidvāveru skaits samazinās galvenokārt mežsaimniecības intensifikācijas dēļ, kuras dēļ mežos samazinās koku sugu daudzveidība un vecu koku daudzums.
2013. gadā suga pasludināta par Latvijā izmirušu.
Aizsargājama: Ministru kabineta noteikumi Nr. 396 “Noteikumi par īpaši aizsargājamo sugu un ierobežoti izmantojamo īpaši aizsargājamo sugu sarakstu”.